سپهر مامان وبابا
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 1:47 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

سلام

[موضوع : ]
تاريخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 6:16 بعد از ظهر | نویسنده : منصوره

ک روانپزشک و خانواده درمانگر عنوان كرد: مهمترین علت لجبازی کودکان رفتارهای والدین است که اگر آن رفتارها اصلاح شود از لجبازی کودکان کاسته می‌شود.

دکتر سامرند سلیمی، روانپزشک و خانواده درمانگر و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، درمورد لجبازی کودکان اظهار داشت: لجبازی

مجموعه رفتارهایی است ازقبیل کوبیدن پا به زمین، جیغ زدن، پرتاب کردن وسایل خانه، گریه کردن با صدای بلند که کودکان برای رسیدن به خواسته‌هایشان انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: شروع لجبازی سن خاصی ندارد اما در کودکان 2 ساله به شدت شروع می‌شود و تا زمانی که 2 سال را تمام کنند و وارد 3 سالگی شوند ادامه می‌یابد؛ همچنین لجبازی تا آخر 3 سالگی بیشتر می‌شود.

دکتر سلیمی ادامه داد: به طور کلی شیوع لجبازی بیشتر بین سن 2 تا 5 سالگی است. زیرا کودکان به دنبال هویت، استقلال و خودباوری هستند و با لجاجت خود می‌خواهند به والدین بگویند کارها آن طوری پیش میرود که من می خواهم.

وی در این خصوص ادامه داد: در بعضی از کودکان این لجاجت و باور تا زمان بزرگسالی ادامه دارد؛ مثلاً وقتی کودکی بزرگ می شود و پشت ماشین می‌نشیند درهنگام تصادف به علت مسائل جزیی با دیگران گلاویز می‌شود. در حالی که با یک معذرت خواهی مشکل حل می‌شود، اما به علت همین لجبازی کار به دعوا کشیده می‌شود.

این روانپزشک و خانواده درمانگر افزود: خلق و خو در کودکان تحت تاثیر عوامل ژنتیکی هم قرار دارد. بعضی از کودکان ذاتاً ناآرام هستند اما والدین آنها، خود را سرزنش می‌کنند که در تربیت فرزندشان درست عمل نکرده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد: کودک نباید بیاموزد که با لجبازی و تندخویی می‌تواند هرچه را که بخواهد بدست آورد. بلکه کودک باید یاد بگیرد که خواسته‌های خود را بصورت آرام و مسالمت آمیز ابراز کند. اما درصورت لجبازی کودکان، والدین باید به آنها بی‌اعتنایی کنند و از آن محیط خارج شوند. والدین باید رفتار لجبازانه کودک را مهار و رفتار مناسب را در وی تقویت کنند. واکنش تند پدر و مادرها در برابر لجاجت و سرکشی کودک نیز در رفتار لجوجانه آنها تاثیر می گذارد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: کودکان می‌دانند که در چه مکانهایی شروع به لجبازی کنند. به طور مثال کودکان در منزل کمتر لجبازی می‌کنند اما در مهمانی‌ها، پارک‌ها و یا در فروشگاهها برای خرید وسیله‌ای شروع به لجبازی و یا جیغ زدن می‌کنند.

وی در توضیح افزود: اولین، مهمترین و ساده ترین راهی که مادر باید در برابر لجبازی کودک از خود نشان دهد بی اعتنایی به کارها و یا لجاجت اوست. مثلاً وقتی کودک یک لیوان آب با عصبانیت بر روی میز می کوبد در این هنگام مادر باید به او بی‌اعتنا باشد و با راه رفتن، آواز خواندن و یا آشپزی به کودک بی‌توجهی کند تا کودک یاد بگیرد کسی به لجبازی او توجهی نمی‌کند. در حقیقت نادیده گرفتن و بی‌توجهی والدین به لجبازی کودکان این رفتار را در آنها کاهش می‌دهد.

دکتر سلیمی گفت: مادران باید توجه کنند که درهنگام لجبازی، کودکشان را بغل و یا نوازش نکنند زیرا این راه مقابله با کودک لجباز نیست، بلکه اولین کاری که باید انجام دهند بی‌اعتنایی و بی توجهی است که در ابتدا شاید لجبازی در کودک تشدید و بدتر شود اما به مرور زمان از لجبازی کودک کاسته می‌شود.

وی در ادامه افزود: مادر باید بعد از آرام شدن کودک، او را بغل و سپس آرام نوازش کند. اما راجع به رفتار و لجاجت چند دقیقه قبل وی صحبت نکند. زیرا معمولاً لجبازی کودکان کاملاً هدفدار است و کودک بدون دلیل شروع به لجبازی نمی‌کند و مهمترین هدف کودک در این موارد معطوف کردن توجه‌ها به خود است.

دکتر سلیمی ادامه داد: متاسفانه گاهی والدین به محض جیغ زدن و یا گریه کردن کودک به سمت کودک خود می روند و او را بغل می‌کنند. در این شرایط است که کودک می آموزد برای جلب توجه با لجبازی و تندخویی می‌تواند هرچه از جمله توجه والدین را بدست آورد.

وی تصریح کرد: روش دیگری که برای کاهش لجبازی در کودک موثر است این است که در هنگام لجبازی کودک را به محل دیگری ببرید مثلاً اگر در فروشگاه هستید او را بیرون از فروشگاه ببرید و به او بگویید جیغ بزند و یا گریه کند. بعد از اتمام این کار دوباره او را به داخل فروشگاه ببرید.

این روانپزشک خانواده درمانگرهمچنین اظهار داشت: والدین توجه کنند که جداسازی یکی از روشهای مدرن تنبیه است که باید انجام دهند؛ جداسازی کودک حدود چند دقیقه به طول می کشد به عبارتی دیگر، جداسازی کودک برابر با سن او باید انجام شود. یعنی اگر کودک 2 سال دارد باید 2 دقیقه، اگر 4 سال 4 دقیقه و اگر 5 سال سن دارد 5 دقیقه او را تنها در یک اتاق بگذارید در این اتاق نباید وسایل سرگرمی کودک و نیز وسایل خطرناک وجود داشته باشد.

وی افزود: بعد از این چند دقیقه اگر سروصدا و یا گریه و جیغ کودک تمام شده بود او را از اتاق بیرون بیاورید. اما اگر جیغ و داد کودک همچنان ادامه داشت دوباره او را با همین زمان معین به داخل اتاق ببرید، این عمل را تا آنجا باید تکرار کرد که کودک از پرخاشگری و لجبازی آرام شده باشد.

تشویق کودکان با جمله های مثبت

دکتر سلیمی ادامه داد: از طرف دیگر وقتی کودک با رفتار پذیرفته‌ای خواسته‌اش را با والدین در میان می گذارد، والدین باید از واژه‌ها و جمله‌های مثبت مثل تحسین و تشویق استفاده کنند.

این روانپزشک افزود: نباید کج خلقی و لجاجت کودک روی تصمیمات والدین اثر بگذارد بلکه والدین باید به لجبازی کودکان بی‌اعتنا باشند تا این رفتار در آنها کاسته شود.

وی همچنین تصریح کرد: والدین نباید کودکان را در موقعیت لجبازی قرار دهند مثلاً هنگامی که هوا گرم است و کودک خسته نباید او را ساعتها در بازار چرخاند، زیرا کودک در موقعیت لجبازی و عصبانیت قرار می‌گیرد و این امر باعث تحریک کودک به لجبازی می‌شود.

این خانواده درمانگر در پایان تاکید کرد: بهتر است هنگامی که والدین کاملاً عصبانی هستند کودک خود را دعوا نکنند بلکه برای تنبیه کودک باید تظاهر به عصبانیت کرد زیرا کودک در عمق نگاه عصبانی شما باید نگاه گرم و مهربان و حس واقعی شما نسبت به خود را پیدا کند که این نگاه برای کودک بسیار مهم است، زیرا با همین نگاه هویت و خودباوری در ذهن او شکل می‌گیرد


[موضوع : ]
تاريخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 6:12 بعد از ظهر | نویسنده : منصوره

 رغبت های کودکان

کودک شاهکارخلقت بوده وبا همه لطافت و ظرافتش از هر ماشینی پیچیده ترو اسرارآمیزتر است ،پدران و مادران کمتر به اسراراین ساختمان دقیق و ریزه کاری های آن توجه دارند و لذا آنچنان که باید مراقبت در تعلیم وتربیت کودکان ندارند 
 تفاوتهای فردی : 
همه افراداز نظرشکل و قیافه با یکدیگر اختلاف دارند،دو نفررا نمی توان پیدا کرد که در جنبه های روحی و ظاهری همانند یکدیگرباشند.اختلاف عمیق تری که بین افرادوجود دارد و حتماًپدران و مادران باید بدان توجه داشته باشند،اختلاف در استعدادهاو رغبت های کودکان است،هرکسی براساس استعدادذاتی و تمایلات فطری به چیزی و کاری علاقمنداست ،اولیاءنمی تواننداین علایق را نادیده بگیرند. 
 اسلام و تفاوتهای فردی 
تفاوت های فردی از نظر منطق اسلام اصل مسلمی قلمدادشده است ،در اصول کافی درباره درجات ایمان از پیشوایان دینی روایاتی وارد شده که مضامین آنها حاکی از اين است که افراداز نظر استعدادعقلی و روحی در یک سطح نمی باشند،لذا پیشوایان دینی توصیه نموده اند که بحسب استعدادهر فردی برایش تکلیفی در نظر گرفته شود،و کسانی که در سطح پائین تری قرار دارند ،مباداتکالیف دشوارو خارج از توانائی آنان در اختیارشان گذاشته شود . 
پیامبر اسلام (ص)در روایتی می فرمود: 
(الناس معادن کمعادن الذهب و الفضّهً) 
یعنی:مردم همانند معادن هستند برخی معدن طلا وبعضی معدن نقره .یعنی افراد از نظر استعداد در سطوح گوناگونی قرار دارند وهمه با یکدیگر یکسان نمی باشند . 
تفاوت های فردی از نظر پرورش نوین 
در پرورش نوین سعی میشود کودکان شناخته شوند استعدادورغبت های آنان معلوم ومشخص گردد ،پس از شناسایی ذوق ورغبتشان به تعلیم و تربیت آنان می پردازند. در نتیجه از اتلاف نیروهای انسانی ومالی جلو گیری بعمل می آید .درگذشته کمتر به این موضوع توجه میشد،پدران ومادران می کوشیدند همه کودکان رابایک برنامه پرورش دهندبدون این که کمترین توجهی به رغبت های آنان بنمایند.اگر پدران ومادران به رغبت های فرزندانشان توجه نکرده دراینکار از دیگران کمک نگیرند، بجای این که درامر تربیت آنان عمل مثبتی راانجام دهند ،زیان وضرر جبران ناپذیری را متوجه فرزندانشان خواهند نمود. 
خواجه نصیرالدین طوسی در کتاب اخلاق ناصری درباره رغبت های کودکان این چنین می گوید: بهتر است که در طبیعت کودک دقت و نظر کنندواز رفتار و کردارش بفراست دریابند که علاقه وذوق چه کاری را دارد تا او را بهمان کار وادارند زیرا همه افراد آمادگی هر کاری را ندارند پس باید هر فرد را به همان شغلی که بدان علاقه مند است بگمارند تازود تر نتیجه وفایده بدست آید.درقرن هجدهم برای اولین بار ،یکی از دانشمندان غربی به تفاوت های فردی واختلافات رغبت ها توجه پیدا کرده معتقد گشت که آموزش و پرورش باید مطابق عشق وذوق طبیعی کودک باشد.این دانشمند می گوید:بجای آنکه تمایلات وخواسته های پدران در نظر گرفته شود باید دید کودکان توانایی پذیرفتن کدام رشته از علوم رادارند .برای این که به ذوق ورغبت فرزندان خود بهتر پی ببریم ضرورت دارد که بدانیم رغبت چیست و کودکان چه نوع رغبت هایی دارند ورغبت را چگونه میتوان پرورش داد. 
رغبت چیست ؟ 
رغبت میل وعلاقه به کاری داشتن واز آن لذت بردن میباشد. 
رغبت ها را چگونه میتوان کشف کرد؟ 
حال باید چگونه می توان به رغبت های کودکان پی برد پدران ومادران میتوانند رفتار کودک را در محیط خانه مورد مشاهده دقیق قرار داده به رغبت های او پی ببرند. کودکان به هرچه که علاقه داشته باشند خود را در محیط خانه بهمان مشغول میکنند،براثر مشاهده های مختلف میتوان پی برد کهکودک به درس و مطالعه علاقه دارد،آیا به کارهای فنی بیشتر توجه دارد یا نه، وبطور خلاصه با مراقبت و مشاهده بتدریج ممکن است به ذوق ورغبت کودکان پی برد ،البته باید وسایل مطالعه وفن در حدود درک وفهم کودک در اختیارش گذاشت ،وضمناً باید توجه داشت که با شتاب زدگی نمی توان استعداد ورغبت کودکان را مشخص کردونظر قطعی داد. در مواردی هم میتوان بوسیله پرسش ها به ذوق ورغبت های آنان پی برد ،برای این که بهتر بتوان در این کار توفیق یافت باید از هر دو وسیله استفاده کرد یعنی: هم رفتار کورک را مورد مشاهده ومطالعه قرار دادوهم از او سئوالاتی کرده پاسخهای وی را تجزیه وتحلیل نماییم . 
پرورش رغبت ها 
اینک که تا حدودی معلوم شد رغبت چیست وچگونه میتوان آن راشناخت حال باید دید چگونه می توان رغبت های کودکان را پرورش داد .برخی از پدران ومادران میتوانند رفتار کودک را در محیط خانه مورد مشاهده دقیق قرارداده وتا حدودی به رغبت های فرزندان خود پی برده در پرورش آن تلاش نمایند . ممکن است عده ای بگویند که پرورش رغبت های کودکان محتاج به تجهیزات بسیار مفصلی است که بیشتر خانواده ها از فراهم آوردن آنها ناتوان می باشند ولی باید توجه داشت که پرورش رغبت ها ی کودکان در درجه اول وابسته به رفتار پدران ومادران با کودکان است یعنی :اگر کودکی به کاری رغبت داشت وقتی ببیند که محصول کارش مورد تحسین وتقدیر پدر ومادر قرار گرفت بدون تردید رغبت وذوق آن کودک پرورش خواهد یافت واگر با بی توجهی و بی میلی آنان روبرو شود ذوق ورغبتش سرکوب شده از کار دلسرد خواهد شد . بنا بر این تشویق و تاییدپدران ومادران و فراهم ساختن وسائل در حدود ممکنه نقش موثری رادر پرورش رغبت های کودکان دارند وهمین تعریف تحسین ها ممکن است استعداد وذوق کودکان را بطور عالی پرورش دهد. 

[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 5 دی 1391 | 11:50 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

کودکان معمولا به طور عامدانه بی‌ادب نیستند، در اغلب موارد مسئله این است که آن ها اصول رفتار مودبانه را یاد نگرفته‌اند. این 25 مورد خلاصه آدابی است که کودک تا 9 سالگی باید یاد گرفته باشد:

1- هنگامی چیزی را می‌خواهی بگو: "لطفا".

2- هنگامی چیزی به تو می ‌دهند، بگو: "متشکرم."

3- هنگامی که بزرگترها با یکدیگر حرف می ‌زنند، میان حرف آن ها نپر، مگه این که مسئله‌ای فوری مطرح باشد. آن ها حواس ‌شان به تو هست و وقتی حرف‌شان تمام شد به تو پاسخ خواهند داد.

4- اگر لازم است که توجه کسی را فورا جلب کنی، گفتن عبارت"ببخشید" مودبانه‌ترین راه برای وارد شدن به مکالمه است.

5- اگر کوچک ترین تردیدی درباره انجام کاری داری، اول از پدر و مادر اجازه بگیر تا بعد پشیمان نشوی.

6- دیگران علاقه‌‌ای به دانستن این که تو از چه چیزهایی بدت می ‌آید، ندارند. نظرات منفی‌ات را برای خودت، یا بین خود و دوستانت نگهدار، و دائم به بزرگترها نق نزن.

7- در مورد خصوصیات جسمی دیگران اظهار نظر نکن، مگر این که بخواهی از آن ها تعریف کنی که باعث می ‌شود آن ها خوش شان بیاید.

8- هنگامی دیگران از تو می ‌پرسند، حالت چطور است، به آن ها پاسخ بده و بعد حال آن ها را هم بپرس.

9- هنگامی در خانه دوستت هستی، به یاد داشته باش که از والدین دوستت به خاطر اجازه دادن به رفتن به خانه آن ها تشکر کنی.

10- اگر دری بسته بود، پیش از وارد شدن، ابتدا به در ضربه بزن، و منتظر بمان تا ببین پاسخی داده می ‌شود یا نه.

11- هنگامی که تلفن می‌زنی، اول خودت را معرفی کن و بعد بپرس آیا می ‌توانی با شخص مورد نظرت صحبت کنی یا نه.

12- به دیگران احترام بگذار و اگر به تو هدیه‌ای دادند، بگو: "متشکرم." به جای ای‌میل زدن، نوشتن یک نامه دست‌نویس تشکر بسیار موثر است.

13- در مقابل بزرگسالان از کلمات ناشایست استفاده نکن. آن ها خودشان همه این کلمات را بلدند و استفاده تو از این کلمات باعث ملال و ناخشنودی آن ها می‌ شود.

14- افراد را با نام‌های تحقیرآمیز صدا نزن.

5- دیگران را به هیچ دلیلی مسخره نکن. این کار باعث می ‌شود در نظر دیگران آدم ضعیفی به نظر برسی، و دست انداختن دیگران کار نادرستی است.

16- حتی اگر یک بازی یا مراسم برایت خسته ‌کننده است، آرام بنشین و خودت را علاقمند نشان بدهد. بازیکنان یا نمایش ‌دهندگان دارند حداکثر تلاش ‌شان را می‌ کنند.

17- اگر به کسی تنه زدی، فورا بگو"ببخشید."

18- هنگام سرفه یا عطسه کردن دهانت را بپوشان و در جلوی دیگران فین نکن.

19- اگر می ‌خواهی از دری عبور کنی، ببین آیا می ‌توانی در را باز نگهداری تا کسی دیگری هم از آن رد شود.

20- اگر به پدر و مادر، معلم یا همسایه‌‌ای برخوردی که دارد کاری را انجام می ‌دهد، از او بپرس کمک می ‌خواهد. اگر جواب مثبت بود، به او کمک کن  به این ترتیب ممکن است چیز جدیدی یاد بگیری.

21- هنگامی که بزرگسالی از تو تقاضای انجام کاری را کرد، با روی گشاده و بدون نق زدن به او کمک کن.

22- هنگامی که کسی به تو کمک کرد، بگو: "متشکرم." این شخص احتمالا بار دیگر هم به تو کمک خواهد کرد. این امر به خصوص در مورد معلمان مصداق دارد!

23- از وسائل غذا خوردن درست استفاده کن. اگر نمی ‌دانی که چطور با این وسائل غذا بخوری، از پدر و مادر تقاضا کن به تو آموزش دهند، یا دقت کن آن ها از این وسائل چطور استفاده می‌کنند.

24- هنگام غذا خوردن روی ران ‌هایت دستمال سفره بگذار و از آن برای پاک کردن دهانت در هنگام لزوم استفاده کن.

25- برای برداشتن چیزها از روی میز غذا خم نشو؛ از دیگران تقاضا کن آن را به تو رد کنند.

 

 

[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 5 دی 1391 | 11:47 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

الا نگاه داشتن سر: عضلات گردن نوزاد رفته رفته قوي تر مي شوند و در نتيجه او مي تواند سرش را به مدت كوتاه بالا نگاه دارد. مثلا نوزاد مي تواند در حالي كه بر روي شكم دراز كشيده است سرش را براي چند لحظه بالا نگه دارد و حتي ممكن است قادر باشد سرش را به طرفين بگرداند. هم چنين ممكن است وقتي در صندلي اتومبيل نشسته(بخصوص اگر بوسيله بالشتك هاي مخصوص كه به اين منظور طراحي شده است حمايت شود) سرش را بالا نگاه دارد.

كشف اندام ها: هنگام تولد، نوزاد هيچ گونه شناخت و آگاهي در مورد دست ها و پاهاي خود ندارد. در طول يك ماه اول زندگي آن ها را كشف مي كند كه براي او عمل دشواري محسوب مي شود. در ابتدا كف دست ها و پاها را كشف مي كند. شما مي توانيد با نگه داشتن دست هاي او در بالاي سرش و صحبت در مورد اندام ها و يا شمردن انگشت ها، علاقه اش را تشويق كنيد.

فراگيري آرام كردن خود: نوزادان عاشق مكيدن هستند. آن ها به مكيدن نياز دارند. در حقيقت ممكن است شما كشف كرده باشيد كه استفاده از پستانك در آرام كردن نوزاد بسيار موثر است و نوزاد در يك ماهگي مي تواند خود را با آن آرام سازد و وقتي نمي تواند آن را بيابد ممكن است از شصت دست يا ساير انگشتان براي آرام كردن خود استفاده كند. مكيدن انگشت در شيرخواران بزرگ تر ممكن است بيانگر نياز براي لمس شدن و در كودكان بزرگ تر نشانه اي از اضطراب باشد و بايد به آن توجه شود.

نگريستن به كسي كه با او حرف مي زند: نوزاد يك ماهه شما مي تواند با توليد اصواتي از ته حلق و شبيه كو كو يا هوم احساس خود را بيان كند. تعداد كمي از نوزادان در اين زمان واقعا مي خندند. حتما وقتي او صداهاي ته حلق و اصواتي نظير كو كو و ساير اصوات را از دهان خارج مي كند با اصواتي مشابه پاسخ دهيد و با او رو در رو صحبت كنيد. نوزاد از جلب توجه شما لذت مي برد. اگر شما كار داريد مي توانيد از آنسوي اتاق با او صحبت كنيد زيرا او حتي از شنيدن صداي شما از راه دور هم لذت مي برد. عليرغم آن كه نوزاد شما از چند روزگي قادر به شناسايي شما بوده است ممكن است در پايان ماه اول زندگي بتواند اين توانايي خود را نشان دهد. تقريبا نيمي از نوزادان در اين سن شناخت واضحي نسبت به والدين نشان مي دهند.(نسبت به پدر و مادر عكس العملي بيش از آن چه نسبت به غريبه ها نشان مي دهند، آشكار مي سازند.) و ممكن است نوزاد با ديدن شما ساكت شود و به چشم هاي شما خيره شود و يا حتي لبخند بزند.

لذت بردن از موسيقي

حالا كه نوزادتان قادر است ساعات بيشتري از روز را بيدار بماند شما مي توانيد از اين زمان براي تحريك تكامل حس شنوايي او استفاده كنيد. مي توانيد ترانه هاي مورد علاقه خود را بخوانيد و يا از نوارها و CD هاي موسيقي مخصوص كودكان استفاده كنيد. البته لازم نيست كه تنها از ترانه هاي كودكان استفاده كنيد مي توانيد خانه را مملو از آواي موسيقي سازيد و حتي از موسيقي كلاسيك و آثار موتزارت استفاده كنيد و شاهد لذت بردن نوزادتان از موسيقي باشيد. وي لذت را بصورت توليد اصواتي نظير كو كو و جمع كردن لب ها و حركات انقباضي دست ها و پاها نشان مي دهد. صداي باد و يا تيك تاك ساعت نيز براي نوزاد لذت بخش و سرگرم كننده است. هر چه تنوع موسيقي ها و اصوات بيشتر باشد لذت آن بيشتر خواهد بود. رفته رفته متوجه خواهيد شد كه او نسبت به يكي از انواع موسيقي ها واكنش بيشتري نشان مي دهد كه بيانگر لذت بيشتر و آغاز تكامل وي به سمت ترجيح دادن است.

چشم ها مي توانند اشيا را دنبال كنند

نوزاد شما در اين زمان مي تواند با چشمانش كه قدرت تمركز كردن يافته اند حركت اشيا را دنبال كند؛ كاري كه در زمان تولد تنها براي مدت كوتاهي قادر به انجام آن بود. فروشگاه هاي اسباب بازي فروشي مملو از اسباب بازي هايي هستند كه براي تكامل اين مهارت طراحي شده اند. ولي شما مي توانيد اين كار را به همان خوبي با اشيا معمولي نيز انجام دهيد. يك جغجغه يا ملاقه پلاستيكي با رنگ روشن را در جلوي او نگاه داريد و به دو طرف حركت دهيد. سپس به بالا و پايين حركت دهيد. اين عمل بايد توجه نوزاد شما را جلب كند. با اين حال ممكن است وي قادر نباشد تا حدود سه ماهگي حركات عمودي را به نرمي دنبال كند. شما مي توانيد با او به بازي چشم- در- چشم را انجام دهيد؛ به اين صورت كه  صورت خود را به سرعت به او نزديك كنيد و به آرامي سرتان را از يك طرف به طرف ديگر بچرخانيد. معمولا چشم هاي نوزاد در چشم هاي شما قفل مي شود.

آيا تكامل نوزاد من طبيعي است؟

بخاطر داشته باشيد كه هر نوزادي منحصر به فرد است و سرعت تكامل هاي شناختي او با ديگران متفاوت است. موارد ذكر شده تنها بايد به عنوان خطوط راهنماي آن چه كه نوزاد شما توانايي انجامش را دارد، مورد استفاده قرار گيرد. اگر نوزادي نمي تواند همه اين كارها را انجام دهد، بزودي خواهد توانست. اگر نوزاد شما نارس است معمولا نياز به زمان بيشتري براي انجام كارهاي مشابه با ساير نوزادان هم سال خود خواهد داشت. به همين دليل است كه متخصصين اطفال معمولا معتقدند نوزادان زودرس داراي 2 سن متفاوت هستند. سن زماني(از روز تولد محاسبه مي شود) و سن هماهنگي(از تاريخي كه بايد بدنيا مي آمده، محاسبه مي شود). پزشكان معمولا تكامل نوزادان زودرس را از زماني كه بايد بدنيا مي آمده ارزيابي مي كنند. اگر در زمينه تكامل نوزاد خود سوالي داريد مي توانيد از پزشك او بپرسيد.

 

 

 

[موضوع : ]
تاريخ : يکشنبه 3 دی 1391 | 10:47 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
تاريخ : يکشنبه 3 دی 1391 | 10:46 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
تاريخ : يکشنبه 3 دی 1391 | 10:46 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
تاريخ : يکشنبه 3 دی 1391 | 10:45 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
تاريخ : يکشنبه 3 دی 1391 | 10:45 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
تاريخ : يکشنبه 3 دی 1391 | 10:44 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
تاريخ : يکشنبه 3 دی 1391 | 9:48 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره

کیک تولد

[موضوع : ]
تاريخ : يکشنبه 3 دی 1391 | 9:47 قبل از ظهر | نویسنده : منصوره
[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391 | 1:16 بعد از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391 | 1:13 بعد از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391 | 1:10 بعد از ظهر | نویسنده : منصوره

[موضوع : ]
صفحه قبل 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 14 صفحه بعد
mouse code|mouse code

كد ماوس